Вести Свет

Ердоган ќе го чисти „вирусот“ од сите државни институции

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе продолжи чистењето на сите државни институции од „вирусот“ кој го предизвика обидот за државен удар во Турција. Ердоган ова го изјави на денешниот погреб на дел од убиените за време на пучот. Тој додаде дека апсењата на оние кои, како што рече, „ги уништиле“ вооружените сили ќе […]

Вести Свет

Илјадници луѓе на улиците на Турција за поддршка на Ердоган

Илјадници луѓе синоќа се собраа во истанбулскиот кварт Кисикли во знак на поддршка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Собраната маса луѓе со турски знамиња се одѕва на повикот на Ердоган да излезат на улиците. Ердоган има куќа во квартот Кисикли кој се наоѓа на азиската страна на Истанбул. Светските медиуми јавуваат дека луѓе се […]

Вести Свет

Меркел: Запрете го крвопролевањето

Германската канцеларка Ангела Меркел го осуди обидот за државен удар во Турција и рече дека Берлин стои со оние кои ја бранат демократијата и владеењето на правото во Турција. – Трагично е што толку многу луѓе страдаа за време на обидот за пуч. Крвопролевањето во Турција мора да се запре веднаш – рече Меркел на […]

Вести Свет

„Осумте предавници кои избегаа во Грција ќе бидат екстрадирани во Турција”

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, телефонски разговарал со својот грчки колега Никос Коцијас АНКАРА (АА) – Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, телефонски разговарал со својот грчки колега Никос Коцијас, јавува Anadolu Agency (AA). Во разговорот, Коцијас го информирал Чавушоглу дека пребеганите војници, учесници во државниот удар, кои со хеликоптер […]

Вести Свет

Започна вонредната седница на Големото народно собрание на Турција

Во Анкара започна вонредната седница на Големото народно собрание на Турција, раководена од страна на Претседателот на Собранието, Исмаил Кахраман АНКАРА (АА) – Во Анкара започна вонредната седница на Големото народно собрание на Турција, раководена од страна на Претседателот на Собранието, Исмаил Кахраман, јавува Anadolu Agency (AA). На вонредната седница на Големото народно собрание на […]

Вести Свет

Состанок на шефовите за безбедност во Париз, булеварот во Ница повторно отворен

Лидерите на одбранбените и разузнавачките служби се собраа во Елисејската палата, службената резиденција на францускиот претседател, на разговори за тргичниот напад ПАРИЗ (АА) – Француските шефови за безбедност се состанаа во Париз, додека денес во приморскиот град Ница отворен за сообраќај е булеварот за во кој во четврок вечерта беше место на страотниот напад со […]

Вести Свет

Со успешна акција ослободен е Хулуси Акар, началникот на Генералштабот на Турција

Единиците на специјалната полиција во Анкара ја зазедоа жандармеријата на Врховната команда и притоа ги онеспособија војниците лојални на терористичката организација ФЕТО АНКАРА (АА) – Турската војска изврши акција на Воената команда на воздухопловната база Акинчи, и притоа го ослободи началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Турција, армискиот генерал Хулуси Акар, јавува Anadolu Agency […]

Вести Свет

ИД презеде одговорност за нападот во Ница

Eкстремистичката група Исламска држава презеде одговорност за нападот во Ница, при што загинаа 84 луѓе, а над 200 се повредени. Претходно, француската полиција соопшти дека утрово во Ница се уапсени три лица под сомнение дека биле поврзани со напаѓачот. Полицијата се обидува да разјасни дали 31-годишниот Мохамед Булел од Тунис, сам дејствувал или имал соучесници […]

Вести Свет

Ердоган предупреди дека е можен нов напад

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, преку официјалниот претседателски твитер-профил ги повика турските граѓани да бидат подготвени повторно да излезат на улица затоа што е можен нов напад на пучистите. „Овој напад може да дојде до уште една фаза во која ќе мора повторно да излеземе на улица. Затоа што може да има ново движење. […]

Вести Свет

Ердоган утрово објави дека обидот за воен удар е готов и дека владата ја има контролата

Ниту една сила не е над народот и одговорните за бунтот ќе го добијат неопходниот одговор, независно од тоа на која институција и припаѓаат, изјави рано изутринава турскиот претседател Реџеп Тајип Еродган во обраќање до нацијата од истанбулскиот аеродром „Ататурк“. – Лицата одговорни за обидот за воен преврат ќе бидат најсурово казнети, порача Ердоган. Тој нагласи […]