Денес се регистрирани 482 нови позитивни случаи и 12 починати лица

Сподели

 

Денес се регистрирани 482 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 199.539

Оздравени се 280 пациенти –  пријавени се 12 починати лица во изминативе 24 часа.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

 

• Направени се 4.151 тестирањe, а регистрирани се 482 новислучаи на КОВИД-19:

Скопје – 194, Велес – 50, Куманово – 28, Кочани – 26,Кавадарци – 23, Прилеп и Штип – по 20, Битола – 19,Тетово – 13, Струмица и Крива Паланка – 11, Свети Николе – 10, Пробиштип – 9, Охрид – 7, Гевгелија и Берово – по 5, Кичево и Ресен – по 4, Гостивар и Македонска Каменица – по 3, Струга, Неготино, Радовиш,Виница, Кратово и Демир Хисар – по 2, Делчево, Богданци, Крушево, Пехчево и Дојран – по 1.

• Регистрирани сe 280 оздравени пациент од: Скопје – 124,Куманово – 46, Штип – 18, Велес – 15, Кавадарци – 14,Охрид – 13,Кочани – 12, Кичево и Македонска Каменица – по 6, Прилеп и Струмица – по 5, Струга,Свети Николе и Кратово – по 3, Битола – 2, Гевгелија,Неготино, Радовиш, Делчево и Пробиштип – по 1. 
• Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12починати лица: 6 починати лица од Куманово(89г,85г,71г,71г,58г и 52г), 4 починати лица од Прилеп(85г,77г,68г и 61г) и по едно починато лице од Кавадарци (69г) и Велес (62г). Од пријавени лица 11 се починати во болнички услови,а само едно лице е починато дома.

 

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 12.10.2021 до 23.10.2021 година. Регистрирани се 2 починати лица од Скопје, 2 починати лица од Битола и едно лице од Крива Паланка, на возраст од 81 до 41 години. Од пријавени лица, тројца се починати во домашни услови,а две лица се починати во болнички услови.

 

• Направени се 4.151 тестови преку: ИЈЗ-300, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-72, ЦЈЗ Прилеп-69,

ЦЈЗ Тетово–61, ЦЈЗ Куманово-71, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–173, Жан Митрев (Филип Втори)-100,Авицена-209, Биотек-259, Систина-69, лабораторија Лаор-246, Синлаб-20, Ремедика-19, Плодност–38, Генеа-12, Никоб лаб-443, ВФВ Медикал-67, Ели Медика-79,Ројал Медика –45, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб – 5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.716. 

 

Досега во земјата се направени вкупно 1.361.893 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.539,бројот на оздравени пациенти е 186.211, на починати е 7.036, а бројот на активни случаи изнесува 6.292. 

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

 

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно)

Активни случаи (вкупно)

Скопје

87255

3150

Куманово

12075

474

Тетово

10946

102

Прилеп

9363

254

Гостивар

7997

40

Битола

7335

209

Велес

6687

331

Кавадарци

6180

185

Охрид

6125

199

Штип

6054

212

Струмица

5881

136

Кичево

4074

76

Струга

3830

40

Кочани

3491

167

Гевгелија

2522

83

Неготино

2353

24

Свети Николе

1979

71

Радовиш

1581

49

Ресен

1574

40

Крива Паланка

1573

121

Дебар

1453

6

Берово

1227

17

Делчево

1141

22

Виница

1076

34

Пробиштип

990

65

Валандово

844

17

Кратово

633

39

Богданци

579

24

Крушево

545

15

Македонски Брод

476

2

Демир Хисар

475

34

Демир Капија

410

1

Македонска Каменица

353

46

Пехчево

319

4

Дојран

143

3

Вкупно

199539

<