Вести Македонија Ударни вести

Мицкоски: Подготвуваме предлог-закон за амнестија за притворените за 27. април

Сподели:

Новиот лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во интервју за јавниот сервис МТВ, најави дека партијата подготвува закон за амнестија за притворените за насилствата во Собранието од 27. април минатата година, кој ќе го поднесе во Собранието.

– Во моментов има една сериозна дебата во партијата како да дејствуваме како пратеничка група, институционално и вониституционално. Пратеничката група предвидува неколку чекори и постапки, а едно од сценаријата што се разгледува е поднесување на закон за амнестија на притворените – изјави Мицкоски.

Прашан дали било можно да се избегне насилството на 27. април, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека целиот револт кај народот бил предизвикан од „недемократскиот и насилнички чин за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието“.

– Ако имаше разум кај пратениците на СДСМ и на ДУИ и на сите кои го поддржаа тој насилнички гест кога Талат Џафери беше избран за т.н. претседател на Собранието, немаше да се случи тоа што следуваше – рече Мицкоски.

Тој посочи дека конструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ во наредниот период не треба да биде доведена во прашање, но, како што додаде, таа конструктивност треба да биде двонасочна, односно треба да дојде и од владејачкото мнозинство, кое ја има најголемата одговорност.

Прашан дали пратениците ќе се вратат во собраниските клупи, Мицкоски рече дека „во периодот што следи јавноста ќе биде известена за следни чекори на партијата“.

Сподели: