Џон Меккејн во тестаментот пишал дека не го сака присуството на Трамп на погребот

Сподели

Американскиот сенатор Џон Меккејн, кој почина во саботата, во тестаментот побарал на неговиот погреб да говорат поранешните претседатели на Соединетите Американски Држави Барак Обама и Џорџ Буш, пренесува Anadolu Agency (AA).

Американските медиуми наведуваат дека Меккејн во тестаментот навел и дека на погребот не го сака присуството на сегашниот претседател на САД, Доналд Трамп.

Додека беше жив, Меккејн остро го критикуваше Трамп и не беше во добри односи со него.

Повикувајќи се на изјавите на неименувани претставници на Белата куќа, американските медиуми јавуваат дека портпаролката Сара Сандерс и шефот на Кабинетот на Трамп, Џон Кели, по повод вчерашната смрт на сенаторот Меккејн напишале официјално соопштение на Белата куќа во кое за починатиот Меккејн се зборува во суперлатив и се ословува како американски херој.

Истите извори јавуваат дека Трамп не одобрил објавување на тој текст.

Меккејн своевремено беше еден од најгласните критичари на политиката на Трамп во републиканските кругови, а Трамп по повод неговата смрт упати само порака со сочувство до семејството Меккејн преку Твитер.

Од Канцеларијата на починатиот сенатор Меккејн е соопштено дека неговиот погреб ќе се одржи на 2 септември, на гробиштата на Поморската академија во Мејленд.

AA