Вести Македонија Свет Ударни вести

Доналд Туск е нов претседател на Европската народна партија

Сподели:

 

Доналд Туск е новиот претседател на Европската народна партија. Изгласан е со 491 гласа ЗА, и 37 Против, на Конгресот на алијансата на европските демохристијански партии.Така одлучија синоќа во Загреб претставниците на тие партии на кои Туск им вети дека ќе се бори против популистите.

Туск беше единствениот кандидат за нов лидер на европската партија на десен центар и најсилната група во Европскиот парламент.

Сподели: