Вести Свет

ЕДИ РАМА: Честитки до Доналд Трамп, но со жалење за изгубената победа на Хилари Клинтон

Сподели:

edi-rama_21

Премиерот на Албанија Еди Рама му честиташе денеска на Доналд Трамп победа на американските избори за претседател, но изрази и жалење што „големиот пријател на Албанија и Америка, Хилари Клинтон не успеала“.

Рама на Фејсбук објави дека односите меѓу двете држави ќе продолжат да јакнат во интерес на заедничките вредности, но и додава дека „големиот пријател на Албанија и Косово, Хилари Клинтон не успеала“.

„Американскиот народ денеска го направи својот избор. Големиот пријател на Албанија, Косово и сите Албанци, Хилари Клинтон не успеа да стане прва претседателка во историјата на САД“, напиша Рама.

Сподели: