Вести

Експлозија во центарот на Истанбул, двајца загинати

Сподели:

13413534_1732638663620090_153571079013307751_n13325617_1732638640286759_7092935413297787837_n

Силна експлозија одекна во центарот на Истанбул во близина на автобуска станица во областа Везнечилер. При експлозијата две лица загинале, а осум се повредени. Мета на нападот бил полициски автобус.

Голем број возила на итна медицинска помош се упатија кон местото на експлозијата.

Нападот се случил во раните утрински часови, во време на најголемиот метеж во близина на историскиот дел на градот.

Во последните неколку месеци се случија повеќе експлозии во Турција. За време на експлозијата во Истанбул во мај годинава загинаа осум лица, а во март во близина на автобуската станица во Анкара загинаа 37 лица.

Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, а неодамнешните напади во Турција ги изведоа припадници на Исламска држава, курдски екстремисти, како и припадници на радикалната левица.

Сподели: