Вести Свет

Франција: Затворска казна поради именување на (Wi-Fi) мрежа со”Даеш 21″

Сподели:

thumbs_b_c_ec83a6aea5b13afa3bf855c81c978ccf

ДИЖОН (АА) – Младо момче од Франција доби казна затвор од три месеци, бидејќи како име на безжичната мрежа го користел „Даеш 21″, јавува Anadolu Agency (AA).

Даеш е едно од имињата за терористичка организација ДЕАШ.

Француските медиуми објавија дека 18-годишно момче од Дижон доби условна затворкса казна поради „јавна пофалба на тероризмот.”

Момчето било пријавено од соседите од зградата по што е започната истрага.

Адвокатот на момчето истакна дека оваа име не значи пофалба на тероризмот.

Сподели: