Вести

Итен состанок на лидерите на ЕУ по Брексит

Сподели:

eu_zname

Лидерите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок по одлуката на британските гласачи Велика Британија да ја напушти Унијата. Европската комисија, исто така, за денеска закажа вонредна седница.

Средбата ја свикал претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, а не неа ќе присуствуваат претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, претседателот на Европарламентот, Мартин Шулц, како и холандскиот премиер Марк Руте, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

– Лидерите на ЕУ ќе разговараат за тоа што да се преземе по шокантната одлука – соопшти неименуван евродипломат, додавајќи дека високите претставници на ЕУ ќе ја „усогласуваат заедничката европска позиција по резултатите од британскиот референдум“.

Утре наутро на покана на министерот за надворешни работи на Германија, Франк Валтер Штајнмаер, средба во Берлин ќе имаат и министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ. Ова на „Твитер“ го соопшти германското Министерство за надворешни работи.

http://meta.mk/iten-sostanok-na-liderite-na-eu-po-breksit/

Сподели: