Вести Свет Ударни вести

Во Приштина трета Парада на гордоста „Во име на љубовта“

 

 

Под слоганот „Во име на љубовта“ денеска ќе се одржи Парада на гордоста во Приштина.

Парадата ќе се одржи на плоштадот „Скендербег“ во центарот на градот, со почеток во 11 часот и 30 минути. Учесниците на парадата ќе се движат по главните улици на градот, а за крај е предвидено да бидат одржани говори и културно уметничка програма.

Претходните три години на Косово беа одржани три маршеви на ЛГБТ популацијата.

Сподели: