Вести Македонија

Јункер нема да поднесе оставка во случај на Брексит

Сподели:

shinas

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска соопшти дека не планира да си поднесе оставка доколку Британците на утрешниот референдум одлучат да ја напуштат Европската Унија.

– Тоа е проблем на британскиот народ – рече портпаролот на Јункер, Маргаритис Схинас, додавајќи дека Јункер не се ангажирал во кампањата бидејќи комисијата не била и не е дел од кампањата во Британија.

Јункер претходно ги предупреди Британците дека со излегувањето од ЕУ ќе си нанесат штета себеси, но и ќе го загрозат европскиот проект.

http://meta.mk/junker-nema-da-podnese-ostavka-vo-sluchaj-na-breksit/

Сподели: