Спорт

ЛШ: Јунајтед и Ливерпул казнети од УЕФА – Познати се причините!

Сподели:

УЕФА го казни Манчестер Јунајтед со 10.000 евра, откако неговите навивачи фрлаа разни предмети кон тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне по поразот на натпреварот на Олд Трафорд во Лигата на шампионите.

уефа

Атлетико го елиминираше Јунајтед во осминафиналето, а навивачите на англискиот тим го стрелаа Симеоне по поразот од 0:1 на реваншот на Олд Трафорд додека тој тргна кон тунелот по натпреварот.

Според Би-Би-Си, УЕФА го казни Ренџерс со 46.250 евра, а Ливерпул со 10.000 евра.

Навивачите на Ренџерс запалија факели, што го одложи почетокот на натпреварот на 7 април против Брага во Лига Европа.

Ливерпул е казнет затоа што доцнеше на стартот на натпреварот против Бенфика (3:1), на 5 април во Лигата на шампионите, а тренерот на англискиот тим, Јирген Клоп доби опомена.

Турски Галатасарај беше казнет со делумно затворање на стадионот, суспендиран на две години, откако неговите навивачи фрлаа шишиња и пластични чаши на теренот на натпреварот против Барселона во Истанбул минатиот месец.

Судијата мораше да ја прекине играта на неколку минути додека играчите на Галатасарај не ги смират навивачите.

The post ЛШ: Јунајтед и Ливерпул казнети од УЕФА – Познати се причините! appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico

Сподели: