Спорт

Македонија оди на СП 2017, Чешка не издржа во тврдината СЦ Борис Трајковски!

Сподели:

Ракометна Македонија ќе игра на СП во ракомет што во јануари 2017 година ќе се одржи во Франција.

ракометна македонија

Тоа е епологот од синоќешниот реванш дуел против Чешка во баражот за пласман на ракометниот мундијал.

И покрај поразот во Злин од 6 гола разлика 28-22, македонските ракометари успеаа да се изборат за завршницата на СП следната година.

Притисокот беше голем, но избраниците на Лино Червар ја анулираа разликата од 6 гола на првата средба и со победа од 7 голови 34-27 да ја однесат Македонија до севкупна победа над Чешка.

Македонија уште по првото полувреме ја анулираше негативата и на одмор отидовме со 8 голови разлика 19-11.

Во второто полувреме во еден миг Македонија имаше и 11 голови предност, но до крајот резултатот постојано се нишаше на 8 и 9 гола.

Најдраматичен беше крајот од натпреварот, кога на минута ипол пред истекувањето на времето Чесите намалија и на седум разлика.

mirko

Дејан Манасков даде 11 гола, 8 постигна Кире Лазаров, а Филип Миркуловски се прости со 6 гола.

Ова беше фантастичен натпревар, со кој ветераните Наумче Мојсоски и Филип Миркуловски и официјално се простија од националниот дрес.

mojso

Светското првенство во Франција ќе се одржи од 11 до 29 јануари и ќе биде петто за Македонија, а вкупно деветти настап на големите собири и шести во континуитет од 2012 наваму.

Пласман на Светското во Франција изборија: Македонија, Белорусија, Шведска, Данска, Унгарија, Полска, Словенија и Русија.

Последниот бараж дуел се игра вечерва Португалија е домаќин на Исланд, а на првиот дуел Исланд победи со 26:23.

Браво момци уште еднаш ја направивте Македонија горда!

The post Македонија оди на СП 2017, Чешка не издржа во тврдината СЦ Борис Трајковски! appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: