Спорт

Македонија стана трета ракометна сила во Европа – Кои земји се пред нас?

Сподели:

Македонскиот машки клупски ракомет се најде на третото место на најновата листа која ја објави Европската ракометна федерација и која се однесува за европските купови за натпреварувачката 2020/2021 година.

македонија

Пред нас се само Франција и Германија, а зад нас сите други.

Ние имаме 115 поени со што сме само зад Франција и Германија или тоа во случајов ни гарантира едно место во ЛШ и три во Европска ракометна лига (ЕХФ Купот се преименува).

За ваквиот изглед на табелата најзаслужен е Вардар кој во последните три години играше на фајнл-фор турнирот во Келн, а двапати беше Шампион на Европа.

The post Македонија стана трета ракометна сила во Европа – Кои земји се пред нас? appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico

Сподели: