Вести

МНР НЕМА ПОДАТОЦИ ЗА ЗАГИНАТИ ИЛИ ПОВРЕДЕНИ ДРЖАВЈАНИ НА РМ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА

Сподели:

mnr

Министерството за надворешни работи соопшти дека досега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во силниот земјотрес што го зафати централниот дел на Италија.

Оттаму велат дека македонската амбасада во Рим е во постојан контакт со надлежните институции во Италија.

„ – За сите прашања поврзани со безбедноста на македонските граѓани што во моментот се наоѓаат во Италија, молиме да се обратите на дежурните телефони во Амбасадата на Република Македонија во Рим и во Министерството за надворешни работи на Република Македонија“, посочуваат од Министерството за надворешни работи.

МНР изрази длабоко сочувство до семејствата на сите загинати и повредени во земјотресот.

Сподели: