Спорт

Можеби и очекувано, Ирска и Шведска ремизираа 1-1, а двата гола ги постигнаа ирците!

Сподели:

На „Стад де Франс“ Ирска и Шведска одиграа без победник 1-1, во рамките групата Ф на ЕП 2016 во Франција.

ire-swe2

Швеѓаните без ниту еден шут во рамките на голот дојдоа до погодок и го избегнаа поразот, а Ирска поведе со голот на Вес Хулах во 48, додека Шведска изедначи во 71 минута со автоголот на Кјаран Кларк по ударот на Златан Ибрахимовиќ.

 

Ирска беа значително подобри во првото полувреме, создадоа неколку добри можности за постигнување погодок, а најдобрите ги имаа во 15 и 32 минута.

Прво Кларк со глава ја продолжи топката на втората статива, а на О’Ши му недостигаа само неколку сантиметри да ја уфрли топката во мрежата, додека втората шанса ја имаше Хендрик кога ја погоди стативата.

ire-swe3

Во второто полувреме уште во 48 минута Шејмас Колемна се проби по десната страна и одлично нафрли за Вес Хулах, кој со полуволеј ја доведе својата репрезентација во водство.

 

Шведска по примениот гол делуваше безидејно и јалово, како сите да очекуваа проблемите да ги реши Златан Ибрахимовиќ.

Тоа и се случи, откако довчерашниот играч на ПСЖ влезе крај корнер линијата во казнениот простор на противникот остро нафрли пред ирскиот гол, а Кларк со глава ја смести топката во сопствениот гол за конечни 1-1 и по бод за двете репрезентации во оваа група.

ирска-шведска2

Ова се головите на мечот…

The post Можеби и очекувано, Ирска и Шведска ремизираа 1-1, а двата гола ги постигнаа ирците! appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: