Вести Македонија Ударни вести

Мухамед Зеќири осуден на 2 и пол години затвор

Сподели:

 

На поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири му се пресуди за два склучени одговори кои ги склучил без јавна, со што според Кривичниот суд, го оштетил државниот буџет за околу 1,5 милиони евра. Зеќири се товари дека со умисла во повеќе наврати ја злоупотребил функцијата генерален секретар на Владата и со тоа извршил продолжено кривично дело злоупотреба на службената положба, се изјасни судијката Фанка Јанчулева – Михаиловска во Основниот кривичен суд Скопје. 

Зеќири треба и да ги надомести парите што државата ги плаќала поради неговите договори склучени во четири очи. На поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири му се пресуди за два склучени одговори кои ги склучил без јавна, со што според Кривичниот суд, го оштетил државниот буџет за околу 1,5 милиони евра. Зеќири се товари дека со умисла во повеќе наврати ја злоупотребил функцијата генерален секретар на Владата и со тоа извршил продолжено кривично дело злоупотреба на службената положба.

Пред медиумите Зеќири изјави дека ќе ја обжали одлуката.

„Јас само спроведов умисла на други, односно на Владата, кои беа предложени од вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи“, рече Мухамед Зеќири.

Сподели: