Вести Македонија Ударни вести

МВР: 187 сообраќајни прекршоци во Скопје, 46 за брзо возење

Сподели:

 

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 187 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 46 санкции, 13 за возење без возачка дозвола, три за управување под дејство на алкохол.

Изречени се 15 санкции за користење мобилен телефон, 16 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, шест за некористење сигурносен појас, 63 санкции за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.   

Сподели: