МЗ: Регистрирани се 130 нови случаи, 152 оздравени и две лица починаа

Сподели

 

Во последните 24 часа се направени 1742 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 40
-Куманово 6
-Штип 13
-Прилеп 5
-Тетово 13
-Струга 4
-Битола 3
-Охрид 6
-Кавадарци 2
-Гостивар 18
-Струмица 1
-Пробиштип 2
-Берово 1
-Виница 5
-Делчево 4
-Кичево 7

Починати се двајца пациенти, еден од Скопје (70г.) и еден пациент од Штип (75г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 152 оздравени пациенти од:

-Скопје 87
-Куманово 18
-Штип 14
-Прилеп 2
-Тетово 6
-Битола 4
-Гостивар 9
-Македонски Брод 1
-Кичево 5
-Ресен 6

Досега во земјата се направени вкупно 128.938 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12970, бројката на оздравени пациенти е 9513, на починати е 549, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2908.