Нов земјотрес утрово ја погоди Турција

Сподели

 

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтер утрово во 10 часот ја погоди Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар(EMSC).

Според сеизмолозите, земјотресот се случил на 11 км јужно од Малатија, град во турскиот регион источна Анадолија.

Засега нема информации за штети и повредени.