Вести Изјави Македонија Ударни вести

Палмер: ЕУ направи историска грешка и испрати лоша порака за целиот регион

Сподели:

 

-“ЕУ направи историска грешка и испрати лоша порака за целиот регион со неотворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. САД сакаат Западен Балкан да има европска перспектива и ние ќе направиме се што можеме да ја убедиме ЕУ да го промени ставот пред состанокот на европските лидери во Загреб” – изјави Палмер на денешната зедничка прес-конференција со српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград.

Изјави, Метју Палмер

Сподели: