Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Утре ја чекаме официјалната најава за покана во НАТО

Сподели:

-“Утре чекаме чекаме официјална најава од седиштето на НАТО во Брисел, дека на Македонија ќе ѝ биде доделена официјална покана на следниот Самит на Алијансата во Брисел на 11 и 12 јули. Генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе го објави тоа што македонските граѓани го чекаат со години. Тоа ќе биде завршна етапа од нашето асоцирање во Алијансата, имајќи предвид дека Република Македонија е неславен рекорден со 19 кругови од акциониот план за членство во НАТО.”

Изјави, Стево Пендаровски

 

Сподели: