Музика и Филм

Почина Тина Тарнер – кралицата на рокенролот

Сподели:

 

Музичката рок ѕвезда Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст во Швајцарија, по долго боледување.

„Со голема тага ја објавуваме смртта на Тина Тарнер. Со својата музика и нејзината безгранична страст за животот, таа маѓепса милиони фанови ширум светот и ги инспирираше ѕвездите на утрешниот ден. Денеска се збогуваме со една драга пријателка која на сите ни го остави своето најголемо дело: нејзината музика. Сето наше срдечно сочувство оди кон нејзиното семејство. Тина, многу ќе ни недостигаш“, се вели во соопштенијата на нејзините официјални страници на социјалните медиуми.

 

 

Тина Тарнер, едно од најпопуларните имиња во шоу-бизнисот, ја нарекуваат и кралица на рокенролот. Тарнер е прогласена за најуспешна жена во рок со нејзините осум Греми награди и продадени повеќе билети за концерт од кој било друг соло изведувач во историјата. Продажбата на комбинирани албуми и сингл изнесува околу 100 милиони примероци ширум светот. Таа е позната по своето енергично сценско присуство, моќниот вокал и долготрајната кариера. Во 2008 година, Тарнер се врати од полупензија за да се качи на турнејата 50-годишнина на Тина! Турнејата на Тарнер стана една од најпродаваните шоуа во 2008-2009. Ролинг Стоун ја рангираше на 63-то место на листата на 100-те најголеми уметници на сите времиња. Во 1991 година беше примена во Рокенрол Куќата на славните.

Сподели: