Вести

Почина српскиот актер Милорад Мандиќ – Манда

Сподели:

Milorad-Mandic-Manda

Актерот Милорад Мандиќ – Манда почина во 55. година од животот, откако му се слошило на сцената додека ја изведувал претставата „Петар Пан“ во белградскиот театар „Бошко Буха“, јавува РТС.

Причина за смртта на актерот е срцев удар.

На премиерната изведба на детската претстава, на Мандиќ му се слошило на сцената, поради што претставата била прекината. Актерот веднаш бил хоспитализиран.

Милорад Мандиќ – Манда е роден во Белград на 3 мај 1961 година. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Белград, по што станува дел од белградскиот детски театар „Бошко Буха“.

Една од најзабележителните улоги ја имаше во филмот на Срѓан Драгојевиќ, „Убавите села, убаво горат“ (Лепа села, лепо горе).

http://meta.mk/pochina-srpskiot-akter-milorad-mandik-manda/

Сподели: