Спорт

ПРЕСВРТ! – Новак сепак ќе може да ја брани титулата на Роланд Гарос!

Сподели:

Сепак, вратите на Ролан Гарос се отвораат за Новак Џоковиќ.

По исфрлањето од Австралија, српскиот тенисер сепак ќе може да ја одбрани титулата во Париз напролет, пишува италијанската „Газета дело спорт“, дури и да не е вакциниран!

Имено, нов пасош за вакцини може да добијат и оние кои закрепнале од Ковид не повеќе од шест месеци.

Откако се зарази во декември, Џоковиќ всушност може слободно да циркулира во Франција барем до средината на јуни и на тој начин да настапи на познатиот Француски опен.

Ова произлегува од новиот закон, кој францускиот парламент го усвои со зелено светло на Уставниот совет.

Впрочем, од понеделник во Франција за пристап до спортските објекти и професионалните спортисти ќе треба да покажат супер зелена пропусница.

Затоа, ќе биде неопходно да се вакцинирате или да се лекувате повеќе од 11 дена по позитивен тест и помалку од шест месеци. Според неговите адвокати, Новак бил позитивен на 16 декември.

новак

Турнирот во Париз започнува на 16 мај, а завршува на 5 јуни. Така, со потврдата за опоравување, Србинот ќе може да има ист третман како и вакцинираните.

Освен конкретните одредби што извршната власт би можела да ги донесе во регулативата за имплементација, затоа нема да има проблеми за Џоковиќ на Ролан Гарос во мај.

The post ПРЕСВРТ! – Новак сепак ќе може да ја брани титулата на Роланд Гарос! appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico

Сподели: