Регистрирани 222 нови Ковид случаи и 8 починати лица

Сподели

 

Во последните 24 часа направени се 954 тестови, а регистрирани се 222 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 113
• Куманово и Кавадарци – по 14
• Битола – 13
• Прилеп – 12
• Велес – 7
• Охрид и Штип – по 6
• Струмица, Кочани и Кратово – по 4
• Кичево, Крива Паланка и Делчево – по 3
• Тетово, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Ресен и Свети Николе – по 2
• Струга, Дебар, Пробиштип и Македонски Брод – по 1
Од вкупниот број на позитивни (222), регистрирана е 41 реинфекција.
Регистрирани сe 268 оздравени пациенти од:
• Скопје – 113
• Битола – 32
• Гевгелија – 19
• Кавадарци – 17
• Куманово – 16
• Прилеп – 14
• Берово – 7
• Велес, Штип и Кочани – по 6
• Охрид и Делчево – по 4
• Струмица, Ресен и Демир Хисар – по 3
• Тетово, Кичево, Радовиш, Крива Паланка , Богданци и Пехчево – по 2
• Струга, Кратово и Дојран – по 1
Во текот на изминатите 24 часа се пријавени две починати лица, од Скопје (79г) и Кичево (83г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 6 починати лица, две лица од Битола и по едно лице од Кочани, Крива Паланка, Скопје и Радовиш. Починатите се на возраст од 66 – 83 години. Од починатите лица три се починати во болнички услови и три во домашни услови. Лицата се починати во период од 11.08. до 28.08.2022 година.
Направени се 954 тестови: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-25, ЦЈЗ Куманово-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–80, Жан Митрев (Филип Втори)-12, Авицена-16, Биотек-19, Систина-24, лабораторија Лаор-2, Синлаб-3, Ремедика-13, Плодност-4, Генеа-4, Никоб Лаб-31, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-8, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 369.
Досега во земјата се направени вкупно 2.151.148 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.341, бројот на оздравени пациенти е 329.192, на починати е 9.489, а бројот на активни случаи изнесува 1.660