Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 109 нови случаи, 89 оздравени пациенти, 3 починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа се направени 1486 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 40
-Куманово 10
-Штип 3
-Прилеп 12
-Тетово 6
-Струга 4
-Битола 6
-Охрид 7
-Кавадарци 3
-Гостивар 2
-Струмица 2
-Крива Паланка 2
-Пробиштип 1
-Пехчево 1
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 1
-Кичево 4
-Ресен 1
-Неготино 1

Починати се 3 лица, пациент од Кичево (64г), пациент од Скопје (61г) и пациентка од Македонски Брод (70г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациент од:

-Скопје 29
-Куманово 13
-Дебар 2
-Штип 4
-Тетово 4
-Велес 1
-Битола 2
-Гостивар 13
-Струмица 1
-Радовиш 1
-Пехчево 1
-Виница 2
-Делчево 6
-Свети Николе 4
-Кичево 6

Досега во земјата се направени вкупно 154.948 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14871, бројката на оздравени пациенти е 12054, на починати е 609, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2208.

 
Сподели: