Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 166 нови случаи, 224 оздравени пациенти и ниту еден починат

Сподели:

 

Во последните 24 часа се направени 1756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 46
-Куманово 17
-Дебар 3
-Штип 13
-Прилеп 12
-Тетово 11
-Струга 4
-Велес 3
-Битола 4
-Охрид 2
-Кавадарци 2
-Гевгелија 2
-Струмица 3
-Крива Паланка 2
-Радовиш 2
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 6
-Берово 4
-Виница 3
-Делчево 12
-Кратово 2
-Свети Николе 3

Нема починати пациенти.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 224 оздравени пациент од:

-Скопје 59
-Куманово 34
-Дебар 28
-Штип 15
-Прилеп 6
-Тетово 6
-Струга 6
-Велес 4
-Битола 1
-Охрид 6
-Кавадарци 6
-Гостивар 17
-Радовиш 1
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 7
-Македонски Брод 6
-Берово 2
-Виница 7
-Делчево 1
-Свети Николе 1
-Кичево 4
-Неготино 5

Досега во земјата се направени вкупно 153.462 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14762, бројката на оздравени пациенти е 11965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2191.

Сподели: