Регистрирани се 28 нови случаи на КОВИД-19

Сподели

 

Во последните 24 часа направени се 278 тестови, а регистрирани се 28 нови случаи на КОВИД-19:
 
• Скопје – 24
• Велес – 2
• Куманово и Гевгелија – по 1
Од вкупниот број на позитивни (28), регистрирани се 7 реинфекции.
Регистрирани сe 39 оздравени пациенти од:
• Скопје – 22
• Прилеп – 5
• Куманово – 4
• Битола – 2
• Тетово, Кавадарци, Охрид, Струмица, Гевгелија и Неготино – по 1
 
Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица.
Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема регистрирани починати лица.
 
Направени се 278 тестови: ИЈЗ-58, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-3, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-0, Жан Митрев (Филип Втори)-4, Авицена-0, Биотек-4, Систина-1, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-3, Никоб Лаб-6, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 144.
 
Досега во земјата се направени вкупно 2.174.919 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.462, бројот на оздравени пациенти е 333.611, на починати е 9.551 а бројот на активни случаи изнесува 300.