Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 312 нови случаи и 5 починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа направени се 2.605 тестови, а регистрирани се 312 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 181
• Прилеп – 17
• Битола и Кавадарци – по 13
• Куманово – 12
• Охрид – 11
• Велес и Гостивар- по 8
• Струмица – 7
• Гевгелија – 6
• Ресен – 5
• Штип – 4
• Тетово, Кичево, Берово и Кратово – по 3
• Кочани, Струга, Радовиш, Крива Паланка, Валандово и Виница – по 2
• Неготино, Дебар и Крушево – по 1
Од вкупниот број на позитивни (312), регистрирана е 51 реинфекција.
 
Од вкупно регистрираните починати лица (5), кај 4 лица се регистрирани коморбидитети.
 
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице: од Радовиш (77г), починато во болнички услови.
 
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица од: Скопје (3) и Крива Паланка (1). Починатите се пријавени во период од 19.02. до 09.03.2022 година. Пријавените лица се на возраст од 66г до 88г. Од пријавените лица, две се починати во болнички услови и две во домашни услови.
Регистрирани сe 290 оздравени пациенти од:
• Скопје – 146
• Прилеп – 29
• Куманово – 18
• Битола и Велес – по 13
• Кавадарци – 12
• Ресен – 10
• Кичево – 8
• Гостивар и Тетово – по 6
• Струмица – 5
• Берово, Крива Паланка и Виница – по 3
• Штип, Кочани, Крушево и Македонски Брод – по 2
• Гевгелија, Кратово, Неготино, Свети Николе, Пробиштип, Богданци и Демир Капија – по 1
Направени се 2.605 тестови преку:
ИЈЗ-271, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија –5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–123, Жан Митрев (Филип Втори)-59, Авицена-59, Биотек-124, Систина-69, лабораторија Лаор-91, Синлаб-10, Ремедика-18, Плодност-14, Генеа-8, Никоб Лаб-197, ВФВ Медикал-80, Ели Медика Плус-22, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–11, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-13
ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.137.
 
Досега во земјата се направени вкупно 1.925.963 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.895, бројот на оздравени пациенти е 290.907, на починати е 9.155, а бројот на активни случаи изнесува 1.833
Сподели: