Регистрирани се 313 нови ковид случаи и 7 починати лица

Сподели

 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
 
Направени се 972 тестови, а регистриран е 313 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 154, Битола – 35, Куманово – 18, Кавадарци – 16, Прилеп – 14, Гевгелија – 10, Охрид и Крива Паланка – по 7, Велес , Штип и Кочани – по 6, Струмица – 5, Струга и Делчево – по 4, Гостивар – 3, Кичево, Неготино, Ресен, Кратово , Богданци и Демир Хисар – по 2, Тетово, Радовиш, Берово , Виница , Крушево и Пехчево – по 1.
 
Од вкупниот број на позитивни (313), регистрирани се 79 реинфекции.
 
Регистрирани сe 364 оздравени пациенти од: Скопје – 160, Битола – 25, Прилеп , Охрид и Струмица – по 17, Куманово – 15, Кавадарци и Кичево – по 13, Гевгелија – 11, Велес и Кочани – по 9 ,Струга – 8, Тетово – 7, Штип – 6, Гостивар, Ресен и Виница – по 5, Неготино и Берово – по 4, Свети Николе – 3, Крива Паланка, Делчево, Дебар и Кратово – по 2, Богданци, Крушево и Пехчево – по 1.
 
Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица од Скопје (85г и 83г). Лицата се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин  регистрирани се 5 починати лица, од Битола  (84г), Валандово  (71г), Кратово (68г), Охрид (73г) и Скопје (88г). Две лица се починати во болнички услови и три лица се починати во домашни услови. Починати се во период од 06.08. до 23.08.2022 година.
 
Направени се 972 тестови: ИЈЗ-121, ЦЈЗ Скопје-100, ЦЈЗ Битола-45, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-9, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–95, Жан Митрев (Филип Втори)-14, Авицена-13, Биотек-25, Систина-20, лабораторија Лаор-3, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност-1, Генеа-3, Никоб Лаб-31, ВФВ Медикал-6, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 389.
 
Досега во земјата се направени вкупно 2.146.647 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 339.240, бројот на оздравени пациенти е 327.354, на починати е 9.468, а бројот на активни случаи изнесува 2.418
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159519, Активни   1043
Куманово    18015, Активни    101
Битола      17682, Активни    201
Прилеп      15328, Активни    101
Тетово      14381, Активни    55
Кавадарци   11927, Активни    104
Велес 10686, Активни    55
Гостивар    10231, Активни    35
Охрид 10144, Активни    148
Струмица    8738, Активни     41
Штип  8681, Активни     51
Кичево      6037, Активни     26
Кочани      5493, Активни     60
Струга      5150, Активни     37
Гевгелија   4825, Активни     71
Неготино    4104, Активни     32
Ресен 2995, Активни     15
Радовиш     2820, Активни     36
Свети Николе      2772, Активни     7
Крива Паланка     2620, Активни     28
Делчево     2140, Активни     42
Берово      1830, Активни     26
Дебар 1806, Активни     14
Валандово   1593, Активни     7
Виница      1474, Активни     16
Пробиштип   1296, Активни     1
Кратово     1095, Активни     13
Богданци    1091, Активни     10
Крушево     1017, Активни     7
Демир Хисар 921, Активни      11
Македонски Брод   785, Активни      5
Демир Капија      628, Активни      7
Македонска Каменица     535, Активни      4
Пехчево     515, Активни      8
Дојран      366, Активни      0