Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 429 нови ковид случаи и 5 починати лица

Сподели:

 

 
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
 
Направени се 1.284 тестови, а регистрирани се нови 429 случаи на КОВИД-19: Скопје – 171, Охрид – 28, Битола – 27, Куманово -19, Прилеп, Кавадарци, Велес и Гевгелија – по 17, Штип, Делчево и Берово – по 13, Тетово и Кочани – по 12, Радовиш – 7, Неготино – 6, Струмица, Кичево, Крива Паланка, Дебар и Демир Хисар – по 4, Гостивар, Струга, Валандово и Кратово – по 3, Ресен и Виница – по 2, Свети Николе, Македонски Брод, Македонска Каменица и Пехчево – по 1
 
Од вкупниот број на позитивни (429), регистрирани се 95 реинфекции.
 
Регистрирани сe 572 оздравени пациенти од: Скопје – 169, Охрид – 125, Струга – 37, Битола -28, Куманово – 26, Кавадарци и Велес – по 21, Прилеп – 19, Дебар – 14, Радовиш – 12, Кочани – 11, Струмица – 10, Штип и Гостивар – по 9, Неготино и Свети Николе – по 8, Гевгелија, Тетово и Кичево – по 7, Берово – 5, Кратово – 3, Крива Паланка, Демир Хисар, Валандово, Виница, Пехчево и Богданци – по 2, Ресен, Македонски Брод, Пробиштип и Демир Капија – по 1.
 
Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (70г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 4 починати лица, од Скопје (73г), Битола (82г), Струмица (82г) и Охрид (49г). Две лица се починати во болнички услови и две лица се починати во домашни услови. Починати се во период од 13.08. до 18.08.2022 година.
 
Направени се 1.284 теста преку: ИЈЗ-183, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-26, ЦЈЗ Куманово-51, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–122, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Авицена-25, Биотек-19, Систина-42, лабораторија Лаор-11, Синлаб-9, Ремедика-10, Плодност-5, Генеа-3, Никоб Лаб-48, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 593.
 
Досега во земјата се направени вкупно 2.144.544 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.549, бројот на оздравени пациенти е 326.217, на починати е 9.455, а бројот на активни случаи изнесува 2.877
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159204, Активни   1119
Куманово    17982, Активни    113
Битола      17610, Активни    228
Прилеп      15289, Активни    145
Тетово      14377, Активни    88
Кавадарци   11896, Активни    109
Велес 10671, Активни    78
Гостивар    10220, Активни    50
Охрид 10128, Активни    166
Струмица    8720, Активни     69
Штип  8669, Активни     65
Кичево      6030, Активни     46
Кочани      5476, Активни     68
Струга      5146, Активни     48
Гевгелија   4804, Активни     71
Неготино    4101, Активни     48
Ресен 2991, Активни     22
Радовиш     2812, Активни     54
Свети Николе      2770, Активни     10
Крива Паланка     2610, Активни     34
Делчево     2131, Активни     76
Берово      1824, Активни     32
Дебар 1803, Активни     15
Валандово   1587, Активни     9
Виница      1470, Активни     24
Пробиштип   1296, Активни     2
Кратово     1093, Активни     14
Богданци    1083, Активни     11
Крушево     1014, Активни     22
Демир Хисар 919, Активни      14
Македонски Брод   785, Активни      7
Демир Капија      626, Активни      5
Македонска Каменица     534, Активни      4
Пехчево     512, Активни      11
Дојран      366, Активни      0
 
Сподели: