Регистрирани се 43 нови случаи, 48 оздравени пациенти и 6 починати лица

Сподели

 

Во последните 24 часа се направени 3.007 тестирања, а регистрирани се 43 нови случаи на КОВИД-1 од:
Скопје – 24, Куманово – 5, Битола и Охрид – по 3, Прилеп, Тетово и Кичево – по 2, Гевгелија и Виница – по 1.
 
Регистрирани се 48 оздравени пациенти од:
Скопје – 17, Прилеп – 6, Битола – 5, Охрид – 4, Штип, Струга и Ресен – по 3, Куманово,Тетово, Виница, Гостивар, Струмица, Кочани и Пробиштип – по 1.
 
Пријавени се вкупно 6 починати лица: 2 лица од Скопје (67г и 86г) и по едно лице од Битола (79г), Куманово (81г), Тетово (73г) и Велес (66г). Од пријавените, 2 лица се починати во домашни, а останатите 4 во болнички услови.
 
Направени се 3.007 тестови преку: ИЈЗ-485, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-65, ЦЈЗ Прилеп-66, ЦЈЗ Тетово–15,ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–10, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–43 МАНУ-95, Жан Митрев (Филип Втори)-158, Авицена-267, Биотек-424, Систина-152, лабораторија Лаор-319, Синлаб-23, Ремедика-50, Плодност–37, Генеа–20, Никоб лаб-50, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 624.
 
Досега во земјата се направени вкупно 802.272 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.345, бројката на оздравени пациенти е 148.846, на починати е 5.429, а бројот на активни случаи изнесува 1.070.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68543, Активни 444
Куманово 8835, Активни 108
Прилеп 8306, Активни 57
Тетово 7216, Активни 45
Битола 6295, Активни 51
Велес 5468, Активни 14
Гостивар 5174, Активни 24
Кавадарци 5153, Активни 11
Охрид 5006, Активни 54
Штип 4959, Активни 18
Струмица 4111, Активни 38
Струга 2980, Активни 22
Кочани 2787, Активни 13
Кичево 2567, Активни 44
Гевгелија 2192, Активни 8
Неготино 2183, Активни 7
Свети Николе 1522, Активни 10
Ресен 1234, Активни 9
Крива Паланка 1219, Активни 3
Радовиш 1159, Активни 30
Берово 1029, Активни 2
Делчево 971, Активни 9
Дебар 940, Активни 1
Виница 882, Активни 18
Пробиштип 789, Активни 2
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 2
Крушево 490, Активни 4
Демир Хисар 397, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 374, Активни 10
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 5

Дојран 132, Активни 0.