Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 53 нови Ковид случаи и 1 починато лице

Сподели:

 

Во последните 24 часа направени се 546 тестови, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 22
• Охрид – 5
• Прилеп и Кавадарци – по 4
• Битола и Велес – по 3
• Тетово, Штип и Ресен – по 2
• Куманово, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка и Кратово – 1
Од вкупниот број на позитивни (53), регистрирани се 16 реинфекции.
Регистрирани сe 103 оздравени пациенти од:
• Скопје – 75
• Кавадарци – 5
• Битола, Велес и Штип – по 4
• Ресен – 3
• Прилеп и Кратово – по 2
• Куманово, Тетово, Кочани и Радовиш – по 1
Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, е регистрирано едно починато лице од Скопје (82г), починат во болнички услови. Пријавеното лице е починато на 10.09.2022
Направени се 546 тестови: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Скопје-42, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-13, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–22, Жан Митрев (Филип Втори)-6, Авицена-9, Биотек 13, Систина-5, лабораторија Лаор-5, Синлаб-4, Ремедика-6, Плодност-1, Генеа-3, Никоб Лаб-13, ВФВ Медикал-0, Ели Медика Плус-2, Ројал Медика-1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 293.
Досега во земјата се направени вкупно 2.165.679 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.519, бројот на оздравени пациенти е 332.422, на починати е 9.527 а бројот на активни случаи изнесува 570.
Сподели: