Регистрирани се 627 нови случаи, 644 оздравени пациенти и починати се 14 лица

Сподели

 

Во последните 24 часа се направени 2510 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 250
-Куманово 36
-Дебар 8
-Штип 12
-Прилеп 35
-Тетово 21
-Струга 6
-Велес 25
-Битола 25
-Охрид 21
-Кавадарци 31
-Гостивар 24
-Гевгелија 12
-Струмица 23
-Крива Паланка 8
-Радовиш 4
-Кочани 20
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 2
-Пехчево 1
-Берово 13
-Валандово 6
-Делчево 5
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 7
-Ресен 4
-Неготино 14
 
Починати се 14 лица, четири пациенти од Скопје (82, 73, 67 и 58г), еден од Куманово (52г), четири од Прилеп (82, 66, 78 и 71г), еден од Струга (84г), еден од Битола (74г), еден од Охрид (59г), еден од Кавадарци (56г) и еден пациент од Гевгелија (80г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 644 оздравени пациенти од:
-Скопје 241
-Куманово 33
-Штип 25
-Прилеп 66
-Тетово 26
-Струга 44
-Велес 12
-Битола 29
-Охрид 51
-Кавадарци 2
-Гостивар 37
-Гевгелија 8
-Струмица 11
-Крива Паланка 11
-Радовиш 5
-Крушево 2
-Кочани 10
-Пробиштип 2
-Берово 5
-Виница 1
-Кратово 3
-Свети Николе 5
-Кичево 8
-Ресен 6
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 386.279 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79815, бројката на оздравени пациенти е 56743, на починати е 2354, а бројот на активни случаи изнесува 20718.