Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 67 нови случаи, 782 оздравени пациенти и 31 починато лице

Сподели:

 

Во последните 24 часа се направени 1169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид 19 во:
 
-Скопе 28
-Куманово 8
-Гостивар и Охрид по 4
-Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Штип по 3
-Струга, Кичево и Ресен по 2
-Свети Николе и Кратово по 1
 
Пријавено е вкупно 31 починато лице: 9 од Скопје (42г, 64г,
68г, 68г, 72г, 73г ,77г, 77г, 86г), 4 починати лица од Тетово (66г, 73г, 75г,
78г), 3 починати лица од Велес (64г, 72г, 73 г), по 2 починати лица од Битола (43г, 68г), Охрид (45г, 87г), Струга (54г, 64г) и Берово (43г, 82г) и по 1 починато лице од Куманово (59г), Прилеп (70г), Кавадарци (82г), Кочани (63г), Радовиш(60г), Виница (67г) и Пробиштип(71г). Од починатите, 28 се во болнички, а 3 во домашни услови.
 
Регистрирани се 782 оздравени пациенти од:
 
-Скопје 267
-Струмица 151
-Кавадарци 54
-Прилеп 43
-Битола 40
-Куманово 29
-Валандово 23
-Штип 22
-Неготино 15
-Велес и Охрид по 14
-Кочани 13
-Крива Паланка 12
-Виница 11
-Тетово и Гевгелија по 9
-Свети Николе и Делчево по 8
-Гостивар 7
-Кичево и Пробиштип по 5
-Демир Капија 4
-Радовиш, Крушево и Македонска Каменица по 3
-Богданци и Кратово по 2
-Струга, Ресен, Берово, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1
 
Досега во земјата се направени вкупно 726.409 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.814, бројката на оздравени пациенти е 134.653, на починати е 4.992, а бројот на активни случаи изнесува 13.169.
Сподели: