Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 74 нови случаи и две починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на КОВИД-19:  

Скопје – 16, Тетово – 15, Куманово – 8, Гостивар – 7, Битола – 6, Кичево – 5, Дебар – 4, Струмица – 3, Прилеп, Штип  и Свети Николе – по 2, Охрид, Гевгелија , Радовиш и Берово – по 1.  

Регистрирани с17 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Тетово – 5, Куманово – 2, Кичево и Кавадарци – по 1.  

 Регистрирани се две починати лица еден од Скопје и  еден од Кичево, двајцата пациенти се од возрасната група 60+ и двајцата се починати во болнички услови.  

Направени се 4.582 тестови преку: ИЈЗ-103, ЦЈЗ Скопје-43, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-38, ЦЈЗ Тетово–30, ЦЈЗ Куманово–30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–23, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-350, Биотек-180, Систина-84, лабораторија Лаор-363, Синлаб-24, Ремедика-13, Плодност–30, Генеа–23, Никоб лаб-1.049, ВФВ Медикал-53, Ели Медика-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)  вкупно 1.987.  

Досега во земјата се направени вкупно 971.395 тестирања на Ковид-19.  

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.299 бројката на оздравени пациенти е 150.350, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 456.  

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови  

Заболени (вкупно)  

Активни случаи (вкупно)  

Скопје  

68874  

146  

Куманово  

8936  

52  

Прилеп  

8340  

12  

Тетово  

7426  

116  

Битола  

6327  

17  

Велес  

5479  

5  

Гостивар  

5219  

30  

Кавадарци  

5157  

1  

Охрид  

5027  

8  

Штип  

4966  

5  

Струмица  

4137  

11  

Струга  

2986  

5  

Кочани  

2799  

6  

Кичево  

2614  

13  

Гевгелија  

2197  

2  

Неготино  

2184  

0  

Свети Николе  

1528  

3  

Ресен  

1234  

0  

Крива Паланка  

1227  

0  

Радовиш  

1164  

3  

Берово  

1033  

1  

Делчево  

974  

1  

Дебар  

959  

15  

Виница  

886  

0  

Пробиштип  

789  

0  

Валандово  

671  

4  

Богданци  

494  

0  

Крушево  

490  

0  

Демир Хисар  

400  

0  

Демир Капија  

396  

0  

Кратово  

377  

0  

Македонски Брод  

359  

0  

Пехчево  

269  

0  

Македонска Каменица  

249  

0  

Дојран  

132  

0  

Вкупно  

156299  

456  

Сподели: