Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 813 нови случаи, 998 оздравени пациенти и 6 починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа направени се 5.165 тестови, а регистрирани се 813 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 549
• Битола – 49
• Куманово – 40
• Кавадарци – 25
• Охрид – 20
• Струмица – 17
• Прилеп – 16
• Штип – 11
• Струга – 10
• Гостивар и Велес – по 9
• Гевгелија – 7
• Кочани – 6
• Ресен и Виница – по 5
• Крива Паланка, Радовиш, Делчево и Пробиштип – по 4
• Тетово, Кичево, Неготино, Берово и Дебар – по 3
• Демир Хисар – 2, Свети Николе и Валандово – по 1
 
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: 3 починати лица од Скопје (56г, 74г и 78г) и по едно починато лице од Тетово (78г), Валандово (58г) и Кичево (78г). Пријавените лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 4 лица, 2 починати лица од Тетово (странец) и по едно починато лице од Кичево и Гостивар, починати во период од 27 – 29.12.2021г. Починатите се на возраст од 57 години до 68 години. Од пријавените 2 лица се починати во болнички услови и 2 во домашни услови.
 
Регистрирани сe 998 оздравени пациенти од:
• Скопје – 498
• Прилеп – 105
• Битола – 58
• Охрид и Струмица – по 38
• Велес – 27
• Кичево – 22
• Кавадарци – 21
• Гевгелија и Валандово – по 20
• Куманово и Ресен – по 18
• Штип – 16, Неготино – 15
• Крива Паланка – 11
• Радовиш и Делчево – по 10
• Свети Николе – 9
• Македонски Брод – 8
• Тетово и Богданци – по 7
• Кочани – 6
• Демир Хисар – 4
• Гостивар и Крушево – по 3
• Струга и Македонска Каменица – по 2
• Виница и Берово – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.665.043 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 234.277, бројот на оздравени пациенти е 215.852, на починати е 8.042, а бројот на активни случаи изнесува 10.383.
Сподели: