Вести Македонија Ударни вести

Санкции за 44 автобуси што вршат превоз на ученици

Сподели:

 

Денеска, во периодот од 06.00 до 10.00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се 44 сообраќајни прекршоци.

Упатени на вонреден технички преглед се 28 возила.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Сподели: