Санкционирани се 183 возачи за брзо возење

Сподели

 

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на РС Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 183 возачи.

Од нив седум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното.

Притоа 93 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 90 надвор од населено место.

МВР апелира сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.