Спорт

Составот на Италија за ЕУРО 2016

Сподели:

Селекторот Антонио Конте го објави поширокиот список на играчи на кои ќе смета за Европското првенство во Франција.

италија

На списокот ги нема легендата Тоти, Себастијан Џовинко, Марио Балотели, голманот Џанлуиџи Буфон како и Андреа Пирло.

Голмани: Маркети (Лацио), Миранте (Болоња), Спортиело (Аталанта).

Одбрана: Ачерби (Сасуоло), Астори (Фиорентина), Бонучи (Јувентус), Ицо (Џенова), Огбона (Вест Хем), Тонели (Емполи).

Среден ред: Бенаси (Торино), Бернардесчи (Фиорентина), Кандрева (Лацио), Каталди (Лацио), Де Роси (Рома), Де Силвестри (Сампдорија), Ел Шаарави (Рома), Флоренци (Рома), Џакерини (Болоња), Луиз Жоргињо (Наполи), Пароло (Лацио), Сориано (Сампдорија), Запакоста (Торино).

Напад: Борини (Сандерленд), Мартинс Едер (Интер), Имобиле (Торино), Инсиње (Наполи), Паволети (Џенова), Пеле (Саутемптон).

Италија се наоѓа во група со Белгија, Република Ирска и Шведска.

италија1

The post Составот на Италија за ЕУРО 2016 appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: