Вести Свет Ударни вести

Жестоки борби во Северодоњецк – градот оставен без вода, струја и гас

  Во Северодоњецк, град со околу 100.000 жители пред војната лоциран во Луганската област, се водат жестоки борби за неговата контрола, јавува Би-би-си. Состојбата на терен е многу сериозна, а руските сили се приближуваат од предградијата кон центарот на градот. Во градот е прекинато снабдувањето со вода, струја и гас, а дури 90 отсто од објектите се […]