Вести Македонија Ударни вести

Скопјани осомничени дека вршеле изнуда со мачета

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Изнуда од член 258 став 2 од Кривичниот законик. Со употреба на сила и сериозна закана со опасно орудие – мачета и на особено насилен начин, тие присилиле […]