Вести Македонија Ударни вести

Почина актерот Димче Мешковски

  По долго боледување, вчера (20 март 2023 година) во својот дом во Лос Анџелес, (САД), почина актерот Димче Мешковски. Доајенот на македонското глумиште, Димче Мешковски, беше вработен во Драмскиот театар Скопје од 1967 година до неговото пензионирање во 2002 година. Во творечката биографија на Мешковски се забележани над 100 одиграни улоги со над 6 […]