Вести Македонија Ударни вести

Притвор за полицаец за силување на сопствениот син

  Донесено е решение за мерка притвор за полициски службеник од Демир Капија осомничен за родосквернавење врз сопствениот син, информираа денеска од Основен суд Кавадарци. – Постапувајќи по предлогот на ОЈО Кавадарци за постоење основано сомнение за сторено кривично дело родосквернавење врз сопствениот син кога бил на возраст од 17 години по чл. 194 ст. […]

Вести Македонија Ударни вести

Притвор за осомничен за силување дете во гевгелиско

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице со двојно македонско и холандско државјанство, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Силување на дете кое не наполнило 15 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 4 август, во неговата куќа во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО бара притвор за тројца осомничени по денешните апсења

  По повеќемесечна предистражна постапка координирана од јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска од страна на МВР е реализирана акција и по поднесената кривична пријава, предметниот обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против 15 лица. Врз основа на спроведените предистражни дејствија постои основано сомнение дека […]

Вести Македонија Ударни вести

Предложен притвор за осомничен за тешка кражба во скопски хотел

  Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка и предложи мерка притвор за 38-годишен скопјанец, осомничен за кривично дело – Тешка кражба според член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот законик. Осомничениот е претходно повеќепати осудуван за истородни и други кривични дела и се наоѓал на издржување затворска казна во КПУ Затвор Прилеп, но побегнал […]

Вести Македонија Ударни вести

Притвор за возачот кој се судрил со тројцата починати кои излетаа во Лепенец

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје го продолжи увидот на местото на тешката сообраќајна несреќа која се случи на патот Скопје-Блаце. По извлекувањето на автомобилот „БМВ“ со косовски регистарски ознаки и трите тела на починатите патници од водите на реката Лепенец, ќе биде издадена наредба за обдукција, а јавниот обвинител ги координира сите […]

Вести Македонија Ударни вести

Битолското обвинителство поведе постапка за силување на дете

  Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за кривично дело – Силување дете кое не наполнило 15 години согласно член 188 став 5 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека пријавениот на 2 јуни во Ресен извршил други полови дејствија врз девојче […]

Вести Македонија Ударни вести

Притвор за тетовец за семејно насилство

  Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против едно лице на возраст од 21 година, за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1, како и кривично дело – Противправно лишување од слобода согласно 140 став 2 во врска со став […]

Вести Македонија Ударни вести

Две лица осомничени за грабнување, ОЈО Скопје предлага мерка притвор

  Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека извршиле дејствија на кривично дело –  Грабнување од член 141 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Тие на 3 март заедно учествувале во дејствија на грабнување на едно лице во Кисела […]

Вести Македонија Ударни вести

Oбвинение за повеќе кривични дела против сопственикот на „Доказ-М“

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, денеска поднесе Обвинителен предлог против едно лице, кое се товари дека преку веб портал во негова сопственост, како средство за извршување, сторил повеќе кривични дела: две кривични дела – Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од чл.394-г. ст.1 од КЗ, едно кривично дело […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО бара притвор за Стаменковски поради опасност од бегство

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје денеска достави Предлог за определување мерка притвор за лице осомничено дека сторило кривично дело – Уцена од чл.259 ст.1 в.в. чл.19 од КЗ, кривично дело – Пиратерија на аудиовизуелно дело од чл.157-б ст.1 од  КЗ, две кривични […]