Вести Македонија

Тензично во ИО на ВМРО-НП: Ветрот дува кон ДПМНЕ, дефинитивна одлука викендов

Сподели:

ljubco-georgievski-860x680

По двочасовна тензична седница на извршниот одбор, ВМРО-НП не донесе одлука со која партијата ќе коалицира и кого ќе поддржи на предвремените парламентарни избори на 11 декември годинава.

Како што дознава „Мета“, членовите одлучиле да му дадат уште неколку дена на претседателот на партијата, Љубчо Георгиевски, за да може до викендов да донесе дефинитивно решение. Сепак, според информациите, работите се движат во насока да се прифати последната понуда што опозициската десничарска партија ја добила од владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

Како што објавивме пред самиот почеток на вечерашната седницата на извршниот одбор на ВМРО-НП, владејачката ВМРО-ДПМНЕ ѝ доставила нов предлог-пакет за формирање коалиција и за заеднички настап на изборите.

Во предлогот, како што дознаваме, понудени се министерски, директорски и раководни позиции за кадри на ВМРО-НП, доколку се приклучи на ВМРО-ДПМНЕ и доколку сегашната владејачка партија повторно ја освои власта.

meta.mk

Сподели: