Вести

Уапсени тројца осомничени за терористичкиот напад во Истанбул

Сподели:

turkish_flag_by_ljungh-d2xm4hr-860x680

Властите во Турција уапсиле тројца осомничени за поврзаност со бомбашкиот напад во Истанбул во кој загинаа 11 лица.

Обвинителството подигна обвинение против еден осомничен за убиство со умисла и учество во терористичка организација, додека другите двајца се обвинети само за учество во терористичка организација.

Во нападот во вторникот загинаа шест полицајци и пет цивили.

Турските власти го обвинија борците на Работничката курдистантска партија за нападот.

http://meta.mk/uapseni-trojtsa-osomnicheni-za-teroristichkiot-napad-vo-istanbul/

Сподели: