(Видео) НОЛЕ НОЛЕ ШАМПИОНЕЕЕЕЕ – Џоковиќ стигна до 9-тата гренслем титула во Мелбурн, 18-та во кариерата!

Сподели

Најдобриот тенисер на светот, Новак Џоковиќ, стигна по 9-ти пат шампион на тенискиот гренслем Австралија опен!

Светските и регионалните медиуми известуваат дека Новак многу полесно од очекувањата стигнал до победата и дека со неговиот деветти триумф во Мелбурн, тој само потврдил дека е „крал на Австралија“.

Џоковиќ демонстрираше сила против русинот Медведев совладувајќи го во три сега со 7-5, 6-2 и 6-2 со што стигна до бројката од 18 гренслема во кариерата два помалку од Рафаел Надал и Роџер Федерер кои имаат по 20 вакви одличја.

Натпреварот траеше 1 час и 53 минути, а по втор пат во својата кариера, Новак освои три титули по ред на Австралија опен. Досега тоа на никој не му успеало во историјата.

Погледнете како Новак до ,,збриша,, Медведев во финалето….

The post (Видео) НОЛЕ НОЛЕ ШАМПИОНЕЕЕЕЕ – Џоковиќ стигна до 9-тата гренслем титула во Мелбурн, 18-та во кариерата! appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico