(ВИДЕО) Ова е епилогот од жестокото дивеење во Неапол пред мечот од ЛШ! – Многу работа за полицијата!

Сподели

Loading

Фудбалерите на Наполи синоќа го победија Ајнтрахт со 3:0 и со тоа обезбедија пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите, а во пресрет на натпреварот, на улиците на Неапол, имаше немили сцени кои го обиколија светот.

Имено, хулигани на домашната екипа ги пречекаа гостинските навивачи, па првите пресметки се случија во центарот на градот. Локалните медиуми масовните борби ги окарактеризираа како „герила војна“ и додаваат дека се повредени десетици навивачи и полицајци.

Сè што можеше да падне во рацете на навивачите беше оружје: остриги, столови, бакли, лилјаци… Запален е и полициски автомобил, а органите на редот мораа да употребат водени топови за да ги разладат загреаните глави.

Епилогот од жестоката тепачка е што полицијата еден ден подоцна идентификувала 470 хулигани на Франкфурт, а 120 од нив биле приведени во полициската станица во Фросиноне, по што биле однесени на аеродромот во Рим за да бидат депортирани од земјава.

Што се однесува до останатите 350 хулигани, тие се уште се во полициската станица во Салерно, пренесуваат медиумите од „чизмата“.

Еве како беше синоќа во Неапол….

The post (ВИДЕО) Ова е епилогот од жестокото дивеење во Неапол пред мечот од ЛШ! – Многу работа за полицијата! first appeared on .

Powered by WPeMatico