Вести Македонија Ударни вести

Владиците Тимотеј и Иларион отпатуваа во Пловдив

Сподели:

 

Бугарски и македонски митрополити со заедничка богослужба за големиот христијански празник Сретение Господово, објави БНТ.

Во Пловдивската црква „Света Марина“ отслужија Соборна епископска света литургија по повод празникот.

Ова е прво заедничко сослужување од македонската црква по осамостојувањето минатата година. Македонските митрополити се во Бугарија на покана на митрополитот Пловдивски Николај.

На свечената богослужба учествуваа митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј и брегалничкиот митрополит Иларион, како и бугарските митрополити Антониј, Кипријан и Јаков.

Сподели: